/ NATURA MARTVILI, ODKRYJ MARTVILI, WARTO ZOBACZYĆ

Wodospady Toba i Oniore to dwa wodospady w zachodniej części Gruzji, w dystrykcie Martvili, położone w południowo-zachodniej części rzeki Askhi, na wielkim masywie wapiennym oraz w lewym dopływie rzeki Abasha i w rejonie rzeki Toba. Całkowita wysokość wodospadów wynosi od 600 do 800 m.
Rzeka krasowa płynąca z jaskini o nazwie Arsen Okrojanashvili (jedno z rozlewisk rzeki Turchu, w miejscowości Khoni) tworzy jeden z największych wodospadów kaskadowych w Gruzji – Oniore, o wysokości 234 m. Również potok z jaskini Toba tworzy efektowny wodospad o tej samej nazwie.
Wodospady i jaskinie to fascynujące pomniki natury, są one również atrakcją turystyczną. Droga do wodospadów rozpoczyna się w Martvili i ciągnie się przez 14 km, wzdłuż drogi, aż do miejscowości Meore Balda. Następnie do przejścia są 4 km szlakiem turystycznym, aż do jaskini Toba. Wodospady są unikalnym kompleksem natury i są włączone do Czerwonej Księgi Gruzji.
Dojście do jaskiń nie jest łatwe. Podczas podróży zaleca się korzystać ze specjalnego wyposażenia, potrzebna może być również nadmuchiwana łódź. W trzypiętrowej jaskini znajduje się kilka hal z wieloma przejściami. Niektóre z nich szczególnie się wyróżniają, m.in. sale Nona, Nana, Salon, Uniwersytet 50, Tbiani.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*