/ CO ZJEŚĆ, WINO

Gruzja to jeden z najstarszych regionów winiarskich na świecie. Na terenie tego małego kraju rośnie ponad 500 odmian winorośli, a 60 z nich uprawianych jest w regionie Samegrelo. Wino Ojaleshi jest najsławniejszym z nich. Ojaleshi w języku megrelskim oznacza “wyrośnięte drzewo”, ponieważ winogrona zostały wyhodowane w taki sposób, aby mogły rosnąć na gałęziach. Ze szczepu Ojaleshi produkuje się czerwone wytrawne wino o ciemnym kolorze, wysokiej kwasowości i wyrazistym smaku.
Odrodzenie winiarstwa megrelów nastąpiło w XIX wieku dzięki Achille Muratowi, francuskiemu zięciowi rodziny Dadiani, mężowi Salome Dadiani. Był on pierwszym, który założył tu europejskie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wina w Gruzji. Tworzył nowe winnice i kupował nowoczesny sprzęt, który był niezbędny do rozwoju uprawy winorośli.
Najlepsze wina Ojaleshi produkowane są w wioskach regionu Martvili, takich jak Salkhino, Tamakoni, Targameuli, Nakhunao, Abedati itd. Ojaleshi jest zwycięzcą kilku festiwali winnych na całym świecie. Wino Ojaleshi idealnie pasuje do kuchni megrelskiej.