/ O MEGRELII, ODKRYJ SAMEGRELO

Megrelia jest jednym z najbogatszych i najpiękniejszych regionów Gruzji. Różnorodność krajobrazów tworzy doskonałe warunki naturalne do aktywnego zwiedzania regionu i uprawiania sportów, takich jak: pływanie, trekking, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i piesze, obserwacje ptaków oraz inne atrakcje. Megrelia słynie w całej Gruzji ze swoich bogatych, od wieków pielęgnowanych zwyczajów związanych z jazdą konną i sportami hippicznymi. Wspaniałe widoki na lasy subtropikalne, wapienne kaniony rzeźbione szmaragdowymi strumieniami i urocza architektura, sprawiają, że trudno opuścić zachodnią część Gruzji. Ta charakterystyczna grupa etniczna ma swój własny język i bogate tradycje kulinarne i winiarskie.

Megrelia jest częścią regionu Megrelia – Górna Swanetia położonego w zachodniej części Gruzji. Graniczy z Imereti i Racha-Lechkhumi – Kvemo Svaneti na wschodzie, na zachodzie zaś z Morzem Czarnym, na południu z regionem Guria, zaś na północy z Abchazją. Całkowity obszar Megrelii wynosi 7,5 tys. km2, co stanowi 10,8% terytorium kraju. Centrum administracyjne regionu to miasto Zugdidi.
Według podziału administracyjno-terytorialnego Region Megrelia składa się z 8 gmin: Abasha, Zugdidi, Martvili, Mestii, Senaki, Chkhorotsku, Tsalenjikha, Khobi i dwóch samorządowych miast – Poti i Zugdidi.

Megrelia może pochwalić się bardzo ciekawą historią i wyjątkowymi krajobrazami. Setki architektonicznych pomników z czasów starożytnych są nadal świetnie zachowane. Wśród nich są kościoły, klasztory i zamki. Megrelowie, wraz z gruzińskim, na co dzień używają swojego języka, który nie posiada alfabetu i należy do języków kartwelskich (gruzińska grupa językowa).