/ O MARTVILI, ODKRYJ MARTVILI

Miasto
Martvili


Dystrykt Martvili znajduje się w północnej części Zachodniej Gruzji, w regionie Megrelia – Górna Swanetia. Obejmuje on 20 wiosek i jedno miasto – Martvili, będące centrum administracyjnym dystryktu. Łączna powierzchnia dystryktu wynosi 880,6 km2. Południową część terenu zajmują równiny, natomiast najwyższym punktem rejonu jest ujście rzeki Techura, znajdujące się na wysokości 3003 m n.p.m. Dystrykt Martvili jest oddalony o 279 km na zachód od stolicy kraju Tbilisi.
Na przestrzeni czasu, w zależności od panującego reżimu, nazwa miasta zmieniała się kilka razy. Kiedyś jego nazwa brzmiała Czkondidi, a po wejściu Gruzji do Związku Radzieckiego zostało ono nazwane Gegeczkori – na cześć znanego rewolucjonisty i bolszewika Gegeczkoriego, urodzonego w tym mieście. Dopiero po upadku ZSRR miasto otrzymało nazwę Martvili.
Inne ciekawe zabytki dystryktu to: cerkiew Mcire Czichwani z X wieku, Filar z XI wieku, mur obronny z wieżami i innymi zabytkowymi budynkami. W Martvili funkcjonuje również muzeum etnograficzne.