/ CO ZJEŚĆ, KUCHNIA

Tradycyjna kuchnia megrelska znana jest z egzotycznych i pikantnych nut. W przeszłości łagodny, subtropikalny klimat sprzyjał rozwoju epidemii malarii. Aby zapobiegać i walczyć z tą niebezpieczną chorobą, mieszkańcy Samegrelo nauczyli się używać wielu ostrych i pikantnych przypraw, w tym dużej ilości chili. W rezultacie ostre przyprawy na stałe zagościły w tutejszej, megrelskiej kuchni i stały się nieodłączną częścią tradycyjnych dań. Charakterystycznymi potrawami tego regionu są: megrelskie chaczapuri, elarji (mamałyga z serem), wędzony ser suluguni, kuchmachi – (duszone wątróbki), smażone mięso w pikantnym sosie (na przykład adjika – bardzo ostry pomidorowo-paprykowy sos), kharcho (zupa z kurczaka/wołowiny z orzechami włoskimi, klasyczne danie z Samegrelo) i gebzhalia (wyrabiany ser suluguni w matsoni – rodzaju jogurtu naturalnego), satsivi – indyk w gęstym sosie z orzechów włoskich podawany na zimno. Aromantyczne i pikantne sosy są tu niezwykle popularne, a jesienią domy w Samegrelo ozdobione są czerwonymi girlandami z suszonych owoców kaki.
Sulguni to solankowy ser gruziński z regionu Samegrelo. Ma kwaśny, umiarkowanie słony smak, wytłoczoną teksturę i elastyczną konsystencję. Kolor przechodzi od białego do jasnożółtego. Sulguni może być produkowany ze znormalizowanego mleka krowiego, bawolego lub ich mieszanki. Ser ten dojrzewa w ciągu zaledwie jednego lub dwóch dni.Megrelski sulguni uważany jest za jeden z najlepszych serów Gruzji. Tajemnicą fantastycznego smaku sulguni jest niezwykle bogata w minerały flora, która powoduje, że krowie mleko z tej części regionu jest szczególnie smaczne. Istnieją różne rodzaje sera sulguni, np. świeży o nazwie “chkinti”. Jest on miękki, niesłony i bardzo podobny do mozzarelli. Chkinti jest to właściwie pierwszy etap w produkcji prawdziwego megrelskiego sulguni. Następnie chkinti krojony jest na cienkie plastry i wkładany do wrzącej wody lub mleka na około 5 minut. Po ugotowaniu sulguni można uformować w dowolnym kształcie. Później jest on marynowany w słonej wodzie, właśnie wtedy zmienia się jego konsystencja – staje się on twardszy i słony. Godny polecenia jest również wędzony sulguni, który ma jeden z najlepszych smaków gruzińskiego sera.
Należy pamiętać, że sulguni jest ważną częścią kuchni megrelskiej. Można go znaleźć w wielu potrawach, na przykład w “ghomi” – mamałydze, gdzie zazwyczaj sulguni dodawany jest podczas serwowania, w “elarji” – mamałydze gotowanej razem z serem sulguni, w megrelskim chaczapuri – gdzie sulguni znajduje się zarówno w środku placka jak i na jego wierzchu i w wielu innych daniach.