/ CO WARTO ZOBACZYĆ W MARTVILI, ODKRYJ MARTVILI, ZABYTKI HISTORYCZNE


Kościół Archanioła w Tsachkhuru znajduje się na wzgórzu Khirzeni, 7 km od centrum wioski Salkhino położonej w Gminie Martvili. Jest on licznie odwiedzany przez pielgrzymów, zwłaszcza w każdy czwartek po Prawosławnej Wielkanocy, aby uczcić święto Tsachkhuroba. Tego dnia bezdzietne pary oraz te które są wdzięczne Bogu za spłodzenie dziecka, przychodzą do kościoła aby wziąć udział w corocznej pielgrzymce. Zgodnie z rytuałem pary przynoszą ze sobą małą, pięknie zdobioną kołyskę z lalką w środku, która jest następnie święcona przez księdza. Według lokalnej legendy pary, które odwiedzą kościół trzy lata z rzędu, zostaną nagrodzone potomkiem. W dzień Tsachkhurobay, w kościele odbywa się specjalna msza w intencji bezdzietnych par, które są wspomniane podczas kazania. Pary przyjmują Eucharystię, a następnie wspólnie z innymi pielgrzymami są proszone na obiad organizowany przez eparchię.
Nazwa kościoła – Moske Tsachkhuru, oznacza Medzeve – „kościół, który nagradza pary synem”. Większość bezdzietnych pielgrzymów udaje się do kościoła boso, niosąc w ręku małą kołyskę i prosząc Boga o syna.
Historia Kościół Archanioła w Tsachkhuru sięga I w p.n.e. kiedy to Andrzej – jeden z apostołów Jezusa postawił w tym miejscu kamienny krzyż. Kościół został zbudowany w VII wieku naszej ery i przeszedł restaurację w XVIII wieku. W pobliżu kościoła znajdują się piękne wodospady i jaskinie.