Category Archives: ZABYTKI HISTORYCZNE

CERKIEW TSALENJIKHA

/ CO WARTO ZOBACZYĆ W MEGRELII, ODKRYJ SAMEGRELO, ZABYTKI HISTORYCZNE

Ten wspaniały zabytek architektoniczny położony jest na płaskowyżu na przedmieściach miasta Tsalenjikha. Cerkiew Tsalenjikha to średniowieczna świątynia. Cerkiew została przekazana na własność dynastii Dadianich, w trakcie jej panowania w regionie. Według gruzińskich i greckich rękopisów, wnętrze świątyni zostało ozdobione przez artystę Kir Manuela Evgenikosa z Konstantynopola, zaproszonego przez władcę Megrelii, Vamka Dadiani. Malowanie fresków w świątyni odbywało się bardzo starannie i dokładnie. Jest to jedyne zachowane dzieło, będące przykładem twórczości sztuki Konstantynopolu na terytorium Gruzji z XIV wieku. Uszkodzone części

Read More

TWIERDZA RUKHI

/ CO WARTO ZOBACZYĆ W MEGRELII, ODKRYJ SAMEGRELO, ZABYTKI HISTORYCZNE

Twierdza Rukhi została zbudowana w miejscowości Rukhi w 1647 roku, przez ówczesnego władcę Megrelii – Levana II Dadiani. Dzięki swojej lokalizacji była ona ważnym punktem strategicznym krainy.Twierdza była schronieniem podczas inwazji otomańskiej. Stacjonował tam także garnizon turecki. W 1770 r. forteca została wyzwolona od Otomańczyków. W 1779 r. armia Megrelii i Gurii pokonała Osmanów, a kolejne zwycięstwo z osmańską armią gruzińskie wojsko świętowało już w latach 1853-56, podczas wojny krymskiej. Od tego czasu Twierdza Rukhi stopniowo zaczęła tracić swoje znaczenie.

ZUGDIDI

/ CO WARTO ZOBACZYĆ W MEGRELII, ODKRYJ SAMEGRELO, ZABYTKI HISTORYCZNE

Zugdidi to największe miasto i administracyjne centrum regionu Samegrelo. Tutaj można znaleźć jedno z najciekawszych muzeów w Gruzji – Pałac Dadiani. To gruzińskie muzeum narodowe uważane za jeden z najwybitniejszych pałaców na Kaukazie. W muzeum znajdują się niektóre eksponaty dziedzictwa kulturowego Gruzji – manuskrypty z XIII i XIV wieku, miniatury, pamiątkowe relikty dynastii Dadiani oraz przedmioty związane z cesarzem Francji Napoleonem Bonaparte. Zostały one przywiezione do pałacu przez męża córki Davida Dadiani – księcia Achille Murata, wnuka siostry Napoleona, Karoliny.