Category Archives: WYDARZENIA I ŚWIĘTA

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ

/ CO ROBIĆ W MARTVILI, WYDARZENIA I ŚWIĘTA

Termin: jesień Festiwal odbywa się w Salkhino, w letniej rezydencji Dadiani. W festiwalu bierze udział wiele międzynarodowych artystów, którzy prezentują przeróżne utwory muzyki klasycznej w cudownym ogrodzie rezydencji. Festiwal odbył się już dwukrotnie, planuje się aby na stałe zagościł w kalendarzu artystycznym i otrzymał status festiwalu corocznego.

[6 MAJA, 23 LISTOPADA] ALERTOBA

/ CO ROBIĆ W MARTVILI, WYDARZENIA I ŚWIĘTA

Termin: 6 i 23 listopada Alertoba znany jest również jako Giorgoba, czyli dzień św. Jerzego, obchodzony jest co roku w kościele św. Jerzego Alerti w Martvili 6 i 23 listopada. Ikonę św. Giorgi z Alerti uznano w całej Gruzji za niezwykle potężną, ludzie od dawna wierzą w jej lecznicze właściwości. Przyjeżdża tu bardzo wiele osób, które spędzają całe dnie i noce modląc się za chorych. W trakcie tej uroczystości odbywa się również dzień targowy. Dawniej ludzie przynosili ręcznie robione przedmioty,

Read More

TSACHKHUROBA

/ CO ROBIĆ W MARTVILI, WYDARZENIA I ŚWIĘTA

Termin: czwartek po Wielkanocy Dzień kultu bezdzietnych rodzin ze specjalną mszą, która odbywa się w cerkwi Archanioła Tsachkhuru, niedaleko Salkhino. W dzień Tsachkhuroby, w kościele odprawiana jest specjalna msza w intencji bezdzietnych par, które są wspomniane podczas kazania. Pary przyjmują Eucharystię, a następnie wspólnie z innymi pielgrzymami są proszeni na obiad zorganizowany przez eparchię.

CZKONDIDOBA

/ CO ROBIĆ W MARTVILI, WYDARZENIA I ŚWIĘTA

Termin: 25 września Narodowe święto, podczas którego czczona jest pamięć świętego Giorgija Czkondideli, człowieka znanego w historii Gruzji jako wychowawcę wybitnego gruzińskiego króla Dawida VI Budowniczego. Jest to kultowa osoba w Gruzji i Megrelia, jako miejsce jego urodzenia, jest bardzo z niego dumna.  

GEM FEST

/ CO ROBIĆ W MARTVILI, WYDARZENIA I ŚWIĘTA

GEM Fest to międzynarodowy festiwal muzyki elektronicznej, odbywający się każdego roku w Anaklii, na wybrzeżu morza Czarnego. Skrót GEM oznacza Georgian Electronic Music Festiva i współgra z prawdziwym znaczeniem słowa “gem”. Pierwszy GEM Fest odbył się w dniach od 30 lipca do 7 sierpnia 2015 roku. W ciągu 9 dni i nocy 125 artystów gruzińskich i międzynarodowych zagrało dla 10 tysięcy gości. Na liście muzyków znaleźli się: David August, M.A.N.D.Y, Booka Shade, Dubfire, Armin van Buuren, Tale of Us. Drugi

Read More